Szrke lovagok
Schumi 2007.02.08. 17:26
Grcs al vettk Frank Williams istlljt, avagy Manselltl Nico Rosbergig
Mltja s eredmnyei alapjn a Williams-istll a Forma-1-es csapatok szk elitjhez tartozik, az rkranglistkon ltalban az els hromban fedezhet fel. A mlt fnyes, a jelen azonban nem. A szebb jvben bzva mindenkpp megr egy mist Frank Williams s legnysge.
Kicsit nehzkes pontosan meghatrozni a vilgbajnoki sorozat harmadik rks tagjnak ( a Ferrari s a McLaren a msik kett rgi btordarab, mr csak az olasz istll tagja kezdetektl a sorozatnak, a McLaren 1966-ban debtlt) els vt, mert ugyan Frank Williams 1969-tl indt autt a leggyorsabbak kzt, de csak 1978-tl tallhat meg rendszeresen a csapatnvsorban.
Sajt nvvel, sikerrel
A csaldnv vgleges bevonsa (1974-76 kztt mr volt ilyen prblkozs) jt tett az eredmnyessgnek, hisz a msodik vben Clay Regazzoni rvn mr a futamgyzelem is sszejtt, 1980-ban pedig Alan Jones szemlye-ben a Williams- csapat adta az egyni vilgbajnokot, st mg a konstruktri elssget is sikerlt megszereznie. Egy vvel ksbb rhajtottak a duplzsra, de csak flig sikerlt, ugyanis Nelson Piquet egy Brabham-Forddal s fantasztikus hajrval pont becsszott a kt Williams-Ford, Reutermann s Jones el, gy maradt a csapat vb-cm, igaz, az legalbb flnyesen. 1982-ben pont fordtva osztottk el, az egyni vb-cmet a Williams-Forddal versenyz Keke Rosberg kapta, a konstruktrit azonban a Ferrari vitte haza. Ezutn az egyni s a konstruktri elssgek kz a kzben jrtak az istllnl, mindssze ktszer maradt el a duplannepls: 1986-ban Prost lett a legjobb, 1994-ben, pedig Michael Schumacher. Nekik ksznheten a williamses csapatelssgek 9-7-re vezetnek az egyni vb-cmek eltt. A jelenlegi erviszonyokat elnzve valsznleg mg j nhny vig nem lesz vltozs egyik oldalon sem.
A cirkusz lovagja
Frank Williams, vagy ahogy 1999-tl kijr neki a megszlts, Sir Frank Williams elnyhetetlen alakja a vilgbajnoki sorozatnak, mg slyos, maradand bnulssal jr balesete utn (1986-ban a nizzai repltr fel haladva vesztette uralmt kocsija felett, radsul a biztonsgi vet sem kapcsolta be – rk lecke) is szinte azonnal visszatrt csapata lre. Az angol lovagi cm mellett Franciaorszgban is magas llami kitntetst kapott a Renault-val kzsen szerzett ngy konstruktri vilgbajnoki cm elismerseknt.
Az igazn szuggesztv csapatvezet 1942-ben szletett Angliban, s technikaszeretett egy csaldi drmnak ksznheti, szlei vlsa utn ugyanis nagybtyjhoz kerlt, s ott merlt el a csavarok, csapgyak s motorok vilgban. Huszonkt vesen lpett be az autversenyzsbe, Forma-2 s -3 osztlyban kezdte a szakmt, de hamar, 1969-ben felmerlt a nagyok kz, azaz a Forma-1 vilgba. A kezdeti prblkozsok utn a sajt nev csapat hamar meghozta a sikert, s 1980-tl mr sikk volt a Williams-istllban versenyezni. Az 1996-97-es duplzs utn – Damon Hill, majd Jacques Villeneuve nyert vb-cmet – a Renault kiszllt, s ezzel a siker is elmaradt, br a BMW-vel val korporls eredmnyeknt hrom msodik hely azrt sszejtt a csapatrangsorban. A nmet motorszllt tvozsa utn pedig jabb zuhans, jelenleg a mezny msodik fele az lland trsasg. 2007-re sikerlt Toyota motorokat szerezni, gy taln kiss aclosabb vlik a csapat, br a rgi dicssg mg ugyancsak odbb van.
Fiatalsg, remnysg
A Forma -1-ben a gyorsasg mellett a rutin r a legtbbet – hangoztatjk ton-tflen, ennek megfelelen Frank Williams a tavalyi prostl, a mindssze huszonhrom ves Nico Rosbergtl (gyorsasg) s a mr harminc fltti Alexander Wurztl (rutin) vrja az ersen megtpzott renom helyrelltst. Az osztrk Wurz 1997-ben szerepelt elszr a sorozatban, mindssze 78 futamon van tl, m 2001 s 2005 kztt a McLaren-Mercedesnl volt tesztpilta, gy ha „les” tapasztalata nincs is kiugran sok, az aut fejlesztsben nagy hasznra lehet a csapatnak. Nico Rosbergnek pedig nagyon oda kell majd lpnie a gzpedlra, hisz tbbszrsen igen magasan van eltte a lc. Elssorban desapjnak, Keke Rosbergnek ksznheten, aki 1982-ben szintn ennl az alakulatnl nyert vilgbajnoksgot (akkor mg Ford motor dohogott mgtte), msrszt a tavalyi, debtl vben pontszerzssel nyitott, majd az v nagy rszben megbzhatan, remnyteljesen versenyzett. Most mr tl van a „beszokson”, itt az id egy szinttel fellpni, ami jelen esetben, a rendszeres pontszerzsben s a fiksz tzen belli idmrsben merlhet ki. Az sem lesz egyszer.
Williams Top 10
- Nigel Mansell
(1985-88, 1991-94)
Mansell kt bajnoki ezstrem utn tett egy ktves kitrt a Ferrarihoz, de 1992-ben visszatrt, s a Williams-Renault-val bajnoksgot nyert. Huszonht gyzelmvel a cscstart a williamses piltk kzt.
- Damon Hill (1993-96)
Ngy szezonja sorn mindegyik alkalommal felllhatott az v vgi elszmolson a dobogra, radsul egyre magasabb helyre. Egy bronzremmel nyitott a msodikat ktszer jrta, mg 1996-ban els lett. Huszonegy gyzelmvel msodik az rkranglistn.
- Alain Prost (1993)
gy kell ezt csinlni: jnni, ltni s gyzni. A „Professzor” negyedik vb-cmt hzta be Frank Williams istlljban, mghozz igen imponlan, ht futamgyzelemmel s huszonhat pontos elnnyel futott be elsnek.
- Nelson Piquet (1986-87)
A hromszoros vilgbajnok brazil pilta harmadik vilgbajnoki elssgt ksznheti a Williams-istllnak. rdekessg, hogy 1986-ban ngy gyzelmet szerzett, 87-ben pedig csak hrmat, s mgis az utbbi v lett a sikeresebb.
- Jacques Villeneuve (1996-98)
A kanadai pilta els futamn pole pozcival nyitott, majd kettt hozzpakolt, st mg ngy futamgyzelmet. Ez msodik helyre volt elg a csapattrs, Hill mgtt. 1997-ben aztn mr a vilgbajnoki cm is meglett, tbbek kztt ht elssgnek ksznheten.
- Alan Jones (1978-81)
Az ausztrl nem a leggyorsabb, a legmegbzhatbb vagy a leghsgesebb pilta volt Frank Williamsnek, de taln a legkevesebb: Jones szerezte a csapat els vilgbajnoki cmt mg 1980-ban. Meg tizenegy futamelssget.
- Keke Rosberg (1982-85)
A msodik legnagyobb feladata egy futamgyzelemmel vb-t nyerni! A finn versenyznek azonban 1982-ben sikerlt a bravr. Keke ms vekben sem villogott, sszesen tszr nyert meg versenyt, mindegyik alkalommal Williams-autban lve.
- Ralf Schumacher (1999-2004)
A kisebbik Schumi az elzekhez kpest nem sokat tett le az asztalra, br nyert hat futamot a csapatnak. A legtbbet, szmszeren hrmat, mg 2001-ben hozta ssze, de ez is csak egy sszetettbeli negyedik helyre volt elg.
- Juan Pablo Montoya (2001-04)
A kolumbiai fenegyerek els vben hrom rajtelssget is szerzett, majd ngy szezonjbl kettben (2002, 2003) is bronzrmet nyert az v vgi sszestsben. Ngy futamelssge – tehetsghez mrve – azonban mr kzel sem olyan dicsretes.
- Clay Regazzoni (1979)
A bizonytk, hogy vilgbajnoki cm nlkl is elg lehet egy szezon az rkkvalsghoz. Regazzoni szerezte a grda els futamgyzelmt 1979. jlius 14-n Silverstone-ban. Tbbet nem is tett bele a kzsbe.
|